Проект „Контаминации
на реалности”



Проект „Контаминации на реалности” се реализира с финансовата подкрепа на програма „Визуални изкуства” 21 на Национален фонд „Култура”


Бенифициент:
Регионална библиотека "Н.Й.Вапцаров", Кърджали



 



На 28 октомври в ИЦ „Библионет” на Регионална библиотека „Н. Й. Вапцаров” се проведе финална пресконференция по проект „Контаминации на реалности”, с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура”.

Представен бе сайтът на проекта за популяризиране на Digital art визуално изкуство, с провокация към промяна за утрешния ден в бъдеще с роботи и към повишаване на дигиталните знания и умения на младежката аудитория. Партньорите по проекта получиха албум с обобщени постигнати резултати през изминалите 10 месеца.

Постигнатите резултати от дейностите по проекта оказаха положително влияние за разпространение на идеи, емоции и повишени умения за бъдеща реализация сред младежите. Идентифицирани бяха нови ресурси с прилагане на иновативни подходи, креативни инициативи и механизми за активно въвличане на публики. Успешната реализация на проекта утвърждава Регионална библиотека като съвременен културен и информационен център в областта.

Изразяваме огромна благодарност към нашите партньори: СУ „П. Р. Славейков” – Кърджали, ЕГ „Христо Ботев” – Кърджали, СУ „Отец Паисий” – Кърджали и софтуерната компания - Netmania IT LTD, клон Кърджали, за готовността да работим ръка за ръка в подкрепа и в името на децата на Кърджали.

Още по темата: тук


Видео компилация на обучения в различни среди

 




Продължават уъркшопите по „Създаване и обработка на видео арт инсталации в трансформирани пространства” по проект “Контаминации на реалности”, финансиран от Национален фонд "Култура".

Участниците бяха смело провокирани, да набират материал за своя индивидуален арт продукт като работят във външна / градска среда. Обучителят Мая Мечева ги запознава с техники за наблюдение, записване и заснемане на обекти, предмети, ситуации, звук и други, за събиране на материали, с които да създадат своите видеоинсталации.

На 26, 27 и 28 септември се проведоха теренни уоркшопи с тийнейджъри между 14-19 години по „Създаване и обработка на видео арт инсталации в трансформирани пространства”. Проявата е част от дейности по проект „Контаминации на реалности”, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура”.

Част от работния процес с младежите за събиране на снимки за създаване на видеоинсталации бе заснет от БНТ.

Още по темата: тук , тук




На 10 юни Регионална библиотека „Н. Й. Вапцаров”, Кърджали откри изложба на Digital art творби за представяне на визуално изкуство като част от дейностите по проект „Контаминации на реалности”, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” пред медии, граждани и деца от „Dream House”, Кърджали.


Изложбата може да бъде разгледана до 31 юли 2022 г.

Още по темата: тук, тук, тук, тук





На 31 март /четвъртък/ от 11.00 до 13,00 часа в Читалня „Обществени науки” в РБ "Н.Й.Вапцаров" се проведе публичен дебат по проект „Контаминации на реалности”, финансиран от Национален фонд „Култура” с партньори, учители, IT – специалисти, граждани, медии и младежи за необходимостта от придобиване на комбинативни цифрови умения и преориентация на концепцията, начина и методиката на обучение на новия „дигиталния ученик”.

Ученици над 14 г. от СУ „П. Р. Славейков”, ЕГ „Христо Ботев” и СУ „Отец Паисий” разпалено дебатираха за бъдещето, проблемите в живота и в образователната система, анализираха своето развитие и изказваха страхове и надежди за бъдещата си реализация.

Чавдар Бончев, управител на софтуерна компания Netmania IT LTD, клон Кърджали от близо 20 г. , с 25 IT – специалисти, в своята презентация сподели за нужните умения, изисквани от частния сектор, на първо място - мотивация, увереност за успех и нагласа за развитие. „IT бизнесът иска от младите да са поне ориентирани и мотивирани за базови технологии”. Предложи на младите съдействие за практически демонстрации, обучителни семинари,консултации и срещи с бизнеса за култивиране на „по-адекватно на времето общество”.

Нешка Шопова, педагогически съветник и представител на СУ „П. Р. Славейков” припомни на аудиторията, как „да бъдем по-справящи се” с труд на директора Милко Багдасаров, „Мотивацията като стратегическа цел в образованието”.

Елена Михайлова, старши учител по философия и представител на СУ „Отец Паисий”, изрази, че прекомерното изискване към младежите „да бъдат перфектни във всички сфери на науката” води до фрустрация и спиране на развитието. Призова към себеактуализация и непрекъснато развитие, чрез повече логика, анализ и осмисляне на фактологическата информация.

Ангел Димитров, информационни технологии и представител на ЕГ „Христо Ботев” сподели, че участието в проекта е „една стъпка напред към жадуваната от всички реформа в образователната система”.

Изказванията на младежите показаха знания, осъзнат анализ на проблеми, цитираха известни автори в подкрепа на аргументите си, сравняваха се с връстници от Европа и света, даваха примери, предлагаха решения, заявиха искания и показаха култура на общуване и толериране.
Тихомир Филипов от СУ „Отец Паисий”, участник в проект за алтернативна образователна система за насърчаване на учениците призовава към профилиране на обучението, справедливо оценяване, с повече нови технологии в час, без деструктивните методи, за да няма „натоварени и изтощени” младежи.
Кирил Комитов от СУ „Отец Паисий” акцентира върху логиката в учебния процес, с по - малко теория и повече практическа ориентация.
Аксел Цветков, Деница Радева, Рафик и др. дебатираха проблеми, търсеха решения, задаваха въпроси, изслушваха се, дори не им се тръгваше.

На финала си пожелахме нови срещи и дискусии, сътрудничество и обединение.
Получиха едногодишен безплатен читателски абонамент.

Още по темата тук, тук и тук.





На 11 март се състоя петата беседа с ученици като част от дейностите по изпълнение на проект на Регионална библиотека "Н. Й. Вапцаров": „Контаминации на реалности”, който се реализира с финансовата подкрепа на програма „Визуални изкуства” 21 на Национален фонд „Култура”.

Посещението се проведе в ЕГ „Христо Ботев” – Кърджали, партньор по проекта с ученици от 11 клас в актовата зала.

Учениците споделиха, че им липсва практически опит и не са участвали в доброволчески кампании, а биха желали. Проявиха голям интерес към предстоящите дейности по проекта и голяма част от тях се записаха за различните курсове, които ще се провеждат в библиотеката.
Пожелаха и сертификати за преминато обучение, които ще са им необходими за бъдеща квалификация.

Още по темата:





На 11 март се състоя четвъртата беседа с ученици като част от дейностите по изпълнение на проект на Регионална библиотека "Н. Й. Вапцаров": „Контаминации на реалности”, който се реализира с финансовата подкрепа на програма „Визуални изкуства” 21 на Национален фонд „Култура”.

Посещението се проведе в ЕГ „Христо Ботев” – Кърджали, партньор по проекта с ученици от 11 клас в актовата зала.

Учениците споделиха, че натрупват дигитален опит като подобряване на чуждоезиковото си произношение, изграждат стратегически комуникативни умения, самообучават се с видеа за обработка на клипове и начално програмиране. Изразиха необходимост от доброволчески инициативи за повишаване на практическата си подготовка. Разширяват своите познания за бази данни и облачни инфраструктури чрез участия в проекти по темата.

Още по темата:





На 24 февруари се състоя третата беседа с ученици като част от дейностите по изпълнение на проект на Регионална библиотека "Н. Й. Вапцаров": „Контаминации на реалности”, който се реализира с финансовата подкрепа на програма „Визуални изкуства” 21 на Национален фонд „Култура”.

Посещението се проведе в СУ „П. Славейков” – Кърджали, партньор по проекта с ученици от 9 клас.

Младежите бяха много активни по време на разговора, задаваха много въпроси и споделиха, че придобиват дигитални умения за научаването на езици и развитие на бързина, рефлекси и стратегическо мислене. Някои от тях се записаха за обучителните уоркшопи по проекта.

Още по темата:





На 22 февруари се състоя втората беседа с ученици като част от дейностите по изпълнение на проект на Регионална библиотека "Н. Й. Вапцаров": „Контаминации на реалности”, който се реализира с финансовата подкрепа на програма „Визуални изкуства” 21 на Национален фонд „Култура”.

Посещението се проведе в СУ „Отец Паисий” – Кърджали, партньор по проекта с ученици от 10 и 12 клас в актовата зала.

Учениците получиха листовки с подбрани материали за новите цифрови професии и провокира интересен диалог по обсъжданите теми. Споделиха, че креативността е най-ценното умение, непритежавано от робот.

„Нашите възпитаници участват постоянно в проекти по информационни технологии и стигат до национални нива, като например Станислав и Ирина са петкратни участници. Станислав е в школата „Telerik Kids Academy – Национална детска академия по програмиране”. Т ази година Рефик участва в проект на американска фондация, за интернет приложение , което ще бъде представен о публично на 2 март. Много от тях се занимават с компютърен дизайн и програмиране в школи към училище то . Това с а бъдещите програмисти на България. Повечето от тях вече работят на трудовия пазар, като програмисти и поддържащи база данни, сподели с нас Атанаска Мишонова, учител по информационни технологии ”.

Още по темата:






На 21 февруари започват беседите с ученици за директна комуникация като част от дейностите по изпълнение на проект на Регионална библиотека "Н. Й. Вапцаров": „Контаминации на реалности”, който се реализира с финансовата подкрепа на програма „Визуални изкуства” 21 на Национален фонд „Култура”.

Целта на беседите е да информира младежите за визията на бъдещето, да ги ангажира към социална активност и натрупване на цифрови умения.

Първото посещение се проведе в СУ „П. Славейков” – Кърджали, партньор по проекта с ученици от 10 клас.

В разговора учениците проявиха интерес към трансформацията на пазара на труда и изразиха своите интереси в областта на шахмат, спорт, компютри и телефони и споделиха, че през лятото работят в частния сектор. Предпочитанията на младежите са ориентирани към държавна работа предимно, след като завършат висше образование.

За доброволчеството на местно ниво разказаха, че нямат достатъчно информация и достъп до подобни възможности.

Учениците получиха листовки с подбрани материали за новите цифрови професии, които ще заместят изчезващите, аналитичен обзор на човешкото бъдеще, наградени български фирми за иновации 2021 и др., както и покана за участие в алтернативни уоркшопи и кибер работилници за обучение по интереси, които ще се провеждат в библиотеката.

Още по темата:



Изработени и отпечатани са рекламни и информационни материали за проекта.
 
Закупени са материали и консумативи за проекта.




На 13 декември 2021 г. се проведе начална пресконференция за стартиране на проект: „Контаминации на реалности” по програма „Визуални изкуства” 21 на Национален фонд „Култура” в Регионална библиотека „Н.Й.Вапцаров” - Кърджали.
Представихме комуникационната стратегия и плана за разпространение на резултатите на дейностите по проекта. Изразяваме огромна благодарност към нашите партньори: СУ „П. Р. Славейков” - Кърджали; ЕГ „Христо Ботев” - Кърджали; СУ „Отец Паисий” - Кърджали; Софтуерната компания - Netmania IT LTD, клон Кърджали, за готовността да работим ръка за ръка в подкрепа и в името на децата на Кърджали.
Още по темата тук и тук




Проект: „Контаминации на реалности”, програма „Визуални изкуства” 21,
Национален фонд „Култура”, РБ "Н. Й. Вапцаров", Кърджали © 2021
Created Galina Feroli